Kardiovaskulárne ochorenia 

Zdravý myokard obsahuje celkom prirodzene určité množstvo karnozínu. Suplementácia karnozínu však zvyšuje veľmi významne (až o 30 %) silu a vytrvalosť srdcového svalu. Strata kontraktility buniek myokardu je obecnou príčinou úmrtnosti pri ochoreniach ischemickou chorobou srdca. Na základe súčasných farmakologických štúdií, karnozín zlepšuje kontraktilitu myokardu aj behom ischémie rovnako dobre ako verapamil (liek-blokátor kalciových kanálov), často predpisovaný ako liek srdcových ochorení. Tak karnozín otvára úplne nové horizonty pri liečení srdcovej nedostatočnosti.

Prospešné účinky karnozínu na kardiovaskulárne ochorenia možno na základe uskutočnených štúdií zhrnúť:

  • zvýšenie sily sťahov srdcového svalu
  • zníženie zvýšeného tlaku krvi
  • ochrana proti nedostatku kyslíka (hypoxia, ischémia) v tkanivách u ischemickej choroby srdca
  • prevencia oxidácie LDL-cholesterolu, a tak rozvoju arteriosklerózy

Takže karnozín môže byť široko užívaný k liečeniu všetkých foriem zníženej účinnosti srdca ako pumpy (reduced heart pumping efficiency). Naviac, karnozín znižuje hladiny leptinu, hormónu obezity. Tento hormón je v krvi obéznych niekoľkonásobne vyšší a taktiež zvyšuje krvný tlak.

Zaujímavé pokusy boli uskutočnené s cieľom odhaliť účinok karnozínu na krysách s programovanou hypoxiou (nedostatkom kyslíka), tj. vystaveným prostrediu s nedostatkom kyslíka a dosiahnutím ich neschopnosti sa hýbať. Oživovanie potom prebiehalo dodaním kyslíka do ich prostredia. Krysy liečené karnozínom boli schopné vstať už po 4,3 minútach, neliečené až po 6,3 minútach, čo je štatisticky významný rozdiel. Ďalšia štúdia bola uskutočnená na zvieratách s umelo vyvolanou mozgovou mŕtvicou. Karnozín tu preukázal významné neuroprotektívne účinky (ochrana nervových buniek pred poškodením) u ischemizovaných mozgov (mozog s nedostatočným zásobením kyslíkom). Krysy suplementované karnozínom preukazovali viac normálne EKG, menej akumulovali kyselinu mliečnu (všeobecný ukazovateľ vážnosti poškodení) a vykazovali lepšie parametre mozgového prekrvenia.

Na záver je možné konštatovať, že karnozín je výnimočným potravinovým doplnkom v prevencii i liečení takmer všetkých kardiovaskulárnych porúch.

       

Karnozín Extra

Multifunkčná ochrana buniek

120 kapsúl v balení

Odporúčané dávkovanie:

Dospelí: 2 kapsule 2 krát denne
Deti od 3 rokov: 1-2 kapsule denne

Kúpiť online

Kde kúpiť Karnozín EXTRA