Chelatotvorný účinok

Karnozín má schopnosť chelátovať kovy.

Čo to znamená? Termín chelát pochádza z gréčtiny: „chele“ = „pazúr“, čo vyjadruje schopnosť spojenia, zlúčenia, nejakej látky (v tomto prípade karnozínu) s prebytkom kovov v bunkách a krvných riečištiach. Cheláty sú látky takého charakteru, ktoré sú schopné pečeň a obličky z organizmu vylúčiť. Chelátová terapia je tradičná klasická detoxikačná liečba užívaná predovšetkým v pracovnom lekárstve. Preto sa užívajú rôzne chelatotvorné lieky, ako penicillamin alebo EDTA (a ďalšie) vo vnútrožilovej forme. Táto liečba efektívne odstraňuje ťažké kovy (napr. olovo) z organizmu. Chelátová liečba je však taktiež užívaná ako doplnková u mnohých ďalších ochorení (nielen u ochoreniach intoxikáciou ťažkými kovmi), pretože môže priniesť nasledujúce prospešné účinky:

  • rozširuje stiahnuté cievy
  • znižuje zvýšený krvný tlak
  • znižuje aktivitu voľných radikálov
  • zvyšuje príjem kyslíku do buniek
  • odstraňuje toxické ťažké kovy z organizmu
  • zlepšuje pamäť
  • odstraňuje bolesť v končatinách
  • zvyšuje elasticitu ciev
  • zvyšuje prísun krvi do srdca, mozgu, orgánov a končatín
  • zvyšuje enzymatickú aktivitu

V súvislosti s očkovaním môže byť otázka užitia karnozínu kľúčová, pretože karnozín odstraňuje organické zlúčeniny ortuti (thiomersal alebo thimerosal) z detského organizmu. Tieto organické zlúčeniny ortuti sú súčasťou mnohých očkovacích látok ako antimikrobiálne konzervačné látky, napriek tomu, že od roku 1930 boli označené ako toxické substancie pre centrálny nervový systém. Je preto vhodné pre každú očkovanú osobu či už dieťa alebo dospelého jedinca, aby užíval karnozín ako predbežné opatrenie
s cieľom odstrániť thiomersal z organizmu čo najskôr.

Koncom päťdesiatych rokov bola chelátová terapia pomocou EDTA pomerne obľúbenou metódou liečby aterosklerózy – EDTA bola užitá k odstráneniu vápniku zo stien sklerotických ciev s cieľom obnoviť ich elasticitu. Táto terapia bola však veľmi drahá a zdĺhavá, pretože EDTA bola používaná formou vnútrožilových infúzií trvajúcich okolo 3 hodín a kúra vyžadovala 10 až 20 opakovaní k očisteniu ciev.

Karnozín ako výživový doplnok dokazuje rovnaké chelátovacie účinky ako EDTA a ponúka tak nenákladnú, orálnu chelátoterapiu. Má schopnosť chelátovať prooxidatívne kovy ako meď, zinok, železo a ďalšie toxické kovy – arzén, olovo, ortuť, kadmium, nikel.

       

Karnozín Extra

Multifunkčná ochrana buniek

120 kapsúl v balení

Odporúčané dávkovanie:

Dospelí: 2 kapsule 2 krát denne
Deti od 3 rokov: 1-2 kapsule denne

Kúpiť online

Kde kúpiť Karnozín EXTRA