Svaly 

Od 20 do 70 veku sa svalová hmota organizmu zníži o 20 %, rovnako sa znižuje aj svalová sila a vytrvalosť, takže celkové zníženie svalovej efektivity je vyššie ako 20 % a blíži sa ku 40 %. Koncentrácia karnozínu a jeho antioxidačný efekt v tomto období klesne približne na polovicu pôvodných hodnôt. Tento pokles obsahu karnozínu vo svaloch je s najväčšou pravdepodobnosťou taktiež dôvodom vekom spôsobeného poklesu svalovej hmoty, sily a vytrvalosti. Aktívne, silné tzv. rýchle svalové vlákna obsahujú veľké množstvo karnozínu, zatiaľ čo slabé a atrofické obsahujú karnozínu významne menej.

Ruský vedec Severin preukázal už v päťdesiatych rokoch, že dodanie karnozínu do tekutiny, kde boli inkubované izolované vyčerpané svaly, spôsobilo takmer okamžitú obnovu plnej svalovej energie.

Austrálsky tým Dr. MacFarlana preukázal v súčasnej dobe, že dodanie karnozínu zvyšuje silu a vytrvalosť unavených svalov. Je zaujímavé, že suplementácia karnozínom je priamo úmerná s výsledným účinkom na svaly: čím viac karnozínu je dodané, tým je jeho obsah v svaloch vyšší a tým je i vyššia svalová sila a vytrvalosť.

Rola karnozínu bola taktiež vedecky skúmaná pri rôznych nervo-svalových ochoreniach. Výsledky týchto štúdií doporučujú suplementáciu pri týchto ochoreniach. Samozrejme sa neočakáva vyliečenie týchto veľmi vážnych ochorení, ale môže znížiť oxidatívny stres, takmer vždy tieto ochorenia sprevádzajúce, zvýšiť kontraktilitu svalov a dodať silu a vytrvalosť.

Svaly pacientov s Suchennovou svalovou dystrofiou obsahujú iba polovicu karnozínu v porovnaní so svalmi zdravých osôb, takže prípadná suplementácia karnozínom sa priamo ponúka.

Karnozín má významnú úlohu pri nasledujúcich neuromuskulárnych ochoreniach:

  • ALS (amyotrofická laterálná skleróza)
  • Duchennova svalová dystrofia
  • FSH svalová dystrofia
  • Myastenia gravis
  • Polymyositis
  • Svalové ochorenia spôsobené liekmi (napr. statiny, lieky na znižovanie cholesterolu)
  • Mitochondriálná myopatia (neskoré formy)

       

Karnozín Extra

Multifunkčná ochrana buniek

120 kapsúl v balení

Odporúčané dávkovanie:

Dospelí: 2 kapsule 2 krát denne
Deti od 3 rokov: 1-2 kapsule denne

Kúpiť online

Kde kúpiť Karnozín EXTRA